2020 ANNUAL REPORT

Directors and Governing Council

The members of the University’s Governing Council and Committees during the year ended 31 July 2020, and their attendance at the meetings held during their membership in that year, together with members serving in the period after 31 July 2020 and up to the date on which the financial statements were approved, are shown below.

COUNCIL MEMBERS (Independent Members)Governing CouncilSFPCAudit & RiskNominationsRemunerationFE Governance
Bennett, Sue (from 1/2/20) 3/3 - - - - -
Bolton, Simon 4/4 - 5/5 2/2 1/1 -
Calvert, Neil 3/4 - 4/5 2/2 3/3 -
Chatten, Andrew 3/4 5/5 - - - -
Dean, Olivia 4/4 - 5/5 2/2 3/3 4/4
Edwards, Tony 4/4 5/5 - - - 3/4
Giles, Lesley 3/4 3/5 - - - -
Howland, Gill 3/4 - - - - 3/4
Lammie, Gordon 4/4 4/5 - - - -
McFarlane, Jan (to February 2020) 0/1 - - - - -
McKenzie, Gordon 3/4 - 5/5 - - -
Mehra, Roohi (to March 2020) 0/2 - - - - -
Smith, Stephen 4/4 4/5 - 2/2 3/3 -
Stables, Hilary (from 1 February 2020) 3/3 4/5 - - - -
Taylor, Stephen 4/4 5/5 - 2/2 3/3 -
Webster, Ian (to January 2020) 1/1 - 1/1 - 1/1 2/2

 

COUNCIL MEMBERS (Ex-Ofcio Members)Governing CouncilSFPCAudit & RiskNominationsRemunerationFE Governance
Mitchell, Kathryn 4/4 5/5 - 2/2 - 3/4

 

COUNCIL MEMBERS (Union of Students)Governing CouncilSFPCAudit & RiskNominationsRemunerationFE Governance
Beck, Corey (from 11 July 2020) 0/0 0/0 - 0/0 0/0 0/0
Cupric, Nina (from 11 July 2020) 0/0 - 0/0 - - -
Quill, Daniella (to 10 July 2020) 4/4 5/5 - 2/2 3/3 4/4
Welaratne, Melanie (to 10 July 2020) 4/4 - 5/5 - - -

 

COUNCIL MEMBERS (Academic Board)Governing CouncilSFPCAudit & RiskNominationsRemunerationFE Governance
Akehurst, Sally

3/4

- - - - -
Pigden, Louise 4/4 5/5 - - - -

 

COUNCIL MEMBERS (Other staff)Governing CouncilSFPCAudit & RiskNominationsRemunerationFE Governance
Eaglesfield, James 3/4 - - 2/2 2/3 -
Poon, Joanna 4/4 - - - - -

 

NON-COUNCIL MEMBERSGoverning CouncilSFPCAudit & RiskNominationsRemunerationFE Governance
Brownell, Liz (from 1 August 2020) - - 0/0 - - -
Burmiston, Gary (from 1 April 2020) - - 1/1 - - -
Bodey, Derek - - - - - 4/4
Downs, Nigel - - - - - 3/4
Lomas, Carl - - - - - 4/4